Home / Kesinlikle Gidin / Meksika’daki Altı Maya Kalıntısı

Meksika’daki Altı Maya Kalıntısı

Meksika, güneş batmış plajları ve şenlikli atmosferiyle ünlüdür. Meksika’da, çoğu 2500 yıl öncesine dayanan binlerce Maya kalıntısı bulacaksınız. Eski uygarlıklara ev sahipliği yapan, Meksika’daki bu Maya harabeleri, Meksika’nın tarihini ve kültürünü keşfetmenin en iyi yollarından.

Her ne kadar farklı Maya uygarlıkları Amerika’da yaşamış olsalar da, Mesoamerica’nın doğu tarafında ya da şimdi Meksika olarak bildiklerimizde belirgin bir şekilde yaşıyorlardı. İlk Maya yerleşim yerlerinden bazıları MÖ 1800’den; ancak, 6. yüzyılda birçok şehir iktidara geldi.

Mayalılar görkemli yapıların, güzel sanatın ve seramik ve mücevher gibi sembolik nesnelerin geride bıraktılar. Bugünlerde, binlerce yıl önce hayatın nasıl olduğuna ışık tutan ıssız şehirleri ve Maya harabelerini ziyaret edebilirsiniz.

Meksika’daki farklı kalıntılar ve siteler arasında seçim yapmak biraz zor olabilir. Ancak, seyahatiniz sırasında ziyaret etmeniz gereken bazı önemli yerler var. Bu yazıda, Meksika’daki en iyi Maya kalıntılarının birkaçını ele alacağız.


Meksika’daki En İyi 6 Maya Kalıntısı

Chichén-Itzá Ana Tapınağı - En iyi şeyler Cancun

1. Chichen Itza Maya Harabeleri

Meksika’daki en iyi Maya kalıntılarından biri olarak kabul edilen Chichen Itza’nın arkeolojik alanı tarihle doludur. Yucatan Yarımadası’nda bulunan bu Maya harabeleri, Playa del Carmen ve Valladolid’e arabayla kısa bir mesafededir. Ayrıca, ideal günlük gezi için yapılan Cancun’a arabayla üç saatlik bir mesafededir.

Sadece UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Chichen Itza değil, aynı zamanda Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri seçildi. Etkileyici, yayılan kompleks, 1.500 yıl öncesine dayanıyor ve bir zamanlar Yucatan’ın ekonomik ve politik başkentiydi.

9. yüzyılda Chichen Itza, zamanın en büyük Maya şehirlerinden biri haline getiren 50.000’den fazla kişiye ev sahipliği yaptı. Ancak, Chichen Itza’nın sakinlerinin çoğu, Meksika’daki daha yeni köyler için ayrıldı. Ve 16. yüzyılda İspanyol Fetihçiler şehirden geriye kalanları devraldı. MS 1200 – 1500 arasında, şehir sonunda terk edildi.

Chichen Itza’nın öne çıkan özelliği, 100 ft yüksekliğinde bir piramit olan yükselen El Castillo. Ayrıca, tüylü yılan tanrısı Kukulkan onuruna inşa edildiğinden Kukulkan Tapınağı olarak da adlandırılır. Kalıntıların geri kalanına hükmeden, El Castillo’ya bir bakış sadece Chichen Itza’yı ziyaret etmeye değer.

El Castillo dışında, Chichen Itza’da görülecek çok sayıda başka yer ve tapınak vardır. Warriors Tapınağı başka bir muhteşem yapıdır. Bu piramit, 200 sütunla çevrili olup, savaşçıların resimleri kenara oyulmuştur. Tapınağın en üstünde, insan fedakarlığı için kullanıldığı bildirilen bir platform olan bir Chac Mool var.

Kutsal cenote, Chichen Itza’da görülecek en iyi şeylerden biri. Bu derin su duvarı, kayalıklarla ve kayalarla çevrili bir mağarada bulunur. Sahanın kazısı sırasında arkeologlar, hazinenin dibinde hazineler, takılar ve hatta insan kalıntıları buldular. Bu nedenle, kutsal cenote’un dini fedakarlıklar için kullanıldığına inanılıyor. Cenevre’yi ziyaret etmek için zamanınız yoksa, Meksika’daki diğer en iyi cenotlardan birini ziyaret ettiğinizden emin olun.


Üç katmanlı taş Maya Piramidi - Coba Harabeleri - Maya Harabeleri Meksika

2. Koba Maya Harabeleri

Şehrin kalabalık kalabalığından uzak olan Coba, olağanüstü ve tarihsel olarak önemli bir arkeolojik sit. Bir ormanın derinliklerinde bulunan otel, Chichen Itza veya Tulum kadar yoğun veya popüler olmayabilir. Ancak, uzak konumu onu Meksika’daki en iyi Maya harabelerinden biri yapıyor.

Zirvesi boyunca, Coba 50.000’den fazla kişiye ev sahipliği yaptı. Tarihçiler, insan yaşamının ilk işaretlerinin MS 100’e dayandığına inanmaktadır. Bununla birlikte, birçok Maya şehri gibi, İspanyol fetihleri ​​işgali sırasında Coba yakında terk edildi.

Coba kalıntılarının içine girdikten sonra, genişleyen alanları keşfetmek için birkaç seçeneğiniz olacak. Ana sitelere ve piramitlere ulaşmak için bisiklet kiralayabilir veya bir pedicab alabilirsiniz. Yürümek bir seçenek, ancak uzun bir yolculuk için hazırlıklı olun.

Koba kalıntıları ‘sacbes’ – veya taş geçitlerle bilinir. Bu karmaşık yol ağı, antik Maya dünyasında yaygındı. En büyük sacbes 62 mil boyunca uzanıyor ve Coba’yı antik Yaxuná kentiyle birleştiriyor. Eski hayatın en uzun ve teknik olarak tasarlanmış yolu!

Sacre’de yürümenin yanı sıra, Coba’daki en büyük piramit olan Ixmoja’yı da ziyaret edebilirsiniz. Chichen veya Itza’daki kalıntılardan farklı olarak, bu yapıya dokunulabilir ve tırmanılabilir. Meksika’da bir Maya harabesine tırmanmak istiyorsanız, Koba’ya gelmelisiniz. Ixmoja 138 ft yüksekliğinde ve 120 taş basamağı var. Zirveye ulaştığınızda, çevredeki yemyeşil ormanın nefes kesici manzaralarıyla ödüllendirileceksiniz.

Coba’nın kırsal konumunun bir başka avantajı da kireçtaşı cenotlarına yakınlığıdır. Coba’nın yakınında üç farklı tatlı su cenote var, bu da hava çok ısındığında yüzmeye ya da yüzmeye gidebileceğiniz anlamına geliyor! En yakınımızdaki en sevilen cenote Suytun Cenote.


Tulum Meksika'daki Maya harabelerinin havadan görünüşü - Gezilecek Yerler

3. Tulum Maya Harabeleri

700 yıl öncesine kadar uzanan Tulum kalıntıları, Meksika’daki en iyi Maya kalıntılarından biri olarak kabul edilir. Kalıntılar, Yucatan Yarımadası’ndaki büyüleyici bir liman köyü olan Tulum sahilinde yer almaktadır. Cancun’a arabayla sadece iki saatlik bir mesafede bulunan Tulum, günübirlik gezilerinde rahatlatıyor. Cancun şehrinden Tulum şehrine nasıl gidilir? Tulum’da kalıyorsanız, sabah erkenden gitmenizi öneririz. Tulum kalıntıları Tulum’da yapılacak en popüler şeydir, bu nedenle öğleden sonraları erken ya da geç gidin.

Karayip Denizi’ne bakan bir uçurumun üzerinde yer alan Tulum’un arkeolojik kalıntıları nefes kesici bir ortama sahiptir. Duvarlarla çevrili şehir, Meksika’daki diğer kalıntılar kadar büyük veya etkileyici olmasa da, yamaçtaki konumu burayı oluşturur. Kalıntıların tam ortasında bir plaj bile var!

Birçok kişi Tulum Chichen Itza’nın daha küçük ve daha kompakt versiyonunu düşünüyor. Tulum tapınakları, Chichen Itza’daki binalarla aynı tarzda inşa edilmiştir ve hatta farklı mimari etkilerini karıştırır.

Tulum başlangıçta bir deniz kalesi olarak inşa edildi, bu nedenle duvarlı koruma ve gözetleme. 13. ve 14. yüzyıllarda egemenliğinin zirvesi sırasında Tulum, 1.500’den fazla kişiye ev sahipliği yaptı. Bununla birlikte, İspanyol fetihçileri kenti ele geçirdiğinde, nüfusun çoğunu öldüren hayatı tehdit eden hastalıklar getirdiler.

Ancak, Tulum hala Yucatan’daki en büyük ticaret limanlarından biri olarak kabul edildi. Orijinal olarak Orta Meksika ve hatta Orta Amerika’dan gelen site genelinde eserler bulunmuştur.

Tulum’da görülecek üç önemli yapı var. İlk bina, Chichen Itza’nın aynı adı taşıyan piramitine yapı ve stil bakımından benzer olan El Castillo’dur. Aslen bir deniz feneri olarak inşa edilen bu 25 ft yüksekliğindeki piramit, kente doğru yelken açan ticaret gemileri ve kanoları görebiliyordu.

Tulum’da görülecek diğer iki yer, Fresk Tapınağı ve İnen Tanrı Tapınağı. Mayalar güneşin hareketlerini izlemek için Fresk Tapınağı’nı bir gözlemevi olarak kullandılar. Azalan Tanrı Tapınağı, Tulum’un “dalış tanrısı” adını vermek için bir türbe olarak kullanıldı.

Meksika’daki en iyi cenotes’lerin bazıları Tulum’da haklı veya kişisel favorisi Cenote Calavera. Meksika’daki en iyi Maya harabesini keşfederek sıcak bir öğleden sonradan sonra serinlemek için mükemmel bir yer.


Ek Balam'ın Maya Sitesi - Etrafındaki yeşil otların ve ağaçların olduğu taş yapılar - Meksika'daki En İyi Maya Kalıntıları

4. Ek Balam Maya Harabeleri

Yucatan Yarımadası’ndaki bir başka popüler antik arkeolojik sit Ek Balam’dır. Bu duvarlı şehir, bazıları bile tırmanabileceğiniz, etkileyici 45 yapıya sahiptir! Meksika’da tırmanabileceğin çok az kalıntı var, bu yüzden Ek Balam’ı seyahat programına koy.

Adı kabaca Maya’daki “The Black Jaguar” anlamına geliyor. Çok sayıda yapının yanı sıra, kalıntıların El Balam’ın yöneticisi Ukit Kan Leʼk Tokʼ’un mezarı olduğu bilinmektedir.

MS 770 – 840 yılları arasında Ek Balam, Maya dünyasının en önde gelen şehirlerinden biriydi. Nüfusun çarpıcı biçimde düştüğü kasabanın çöküşüne kadar kentte yaklaşık 20.000 kişi vardı. Ek Balam’ın neden terk edildiğine dair birçok spekülasyon olmasına rağmen, bugün hala tam olarak net değil.

Ek Balam nispeten yeni bir keşif, sadece merkezi kazılmış durumda. Ancak, birçok ziyaretçi kalıntıların en büyük yapısı olan Akropol’ü görmeye geldi. Zamanın en büyük yöneticilerinden biri olan Ukit Kan Leʼk Tok to’nun mezarını içerdiğine inanılıyor.

Tahtının girişi – El Trono olarak bilinir – dev bir ağız şeklindedir. Birçok kişi bir jaguarın ağzı olduğuna inanıyor.

Ek Balam’ın en iyi kısımlarından biri Akropolis’in tepesine tırmanabilmenizdir. Açık bir günde ziyaret ederseniz, Coba ve Chichen Itza kalıntılarını tepeden bile görebilirsiniz!

Ek Balam kalıntılarının etkileyici bir başka özelliği de şehir surlarıdır. Genişliği 6,6 – 9,8 ft arasında değişen bu kalın taş duvarlar, şehir için hayati öneme sahip olduğunu göstermektedir. Ek Balam’ın arazisi çok geniştir ve duvarlar 24 dönümlük bir alanı kaplar.

Gezilebilecek düzinelerce bina ve yapı ile Ek Balam’da birkaç saat geçirmeniz önerilir.


Meksika'da Uxmal MMayan Harabelerinin Ana Piramidi - Önünde küçük taş silindirli büyük taş yapı

5. Uxmal Maya Harabeleri

Meksika’daki en iyi Maya harabelerinden biri olarak kabul edilen Uxmal, güzelce korunmuş ve süslü yapılara ev sahipliği yapmaktadır. Bu antik kent aynı zamanda Yucatan Yarımadası’nda bulunur ve yakın zamanda UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak kabul edildi.

Şehrin kesin tarihi ve nüfusu hala büyük ölçüde bilinmemektedir. Birçok arkeolog ve tarihçi, Uxmal’ın MS 850-1100 yılları arasında inşa edildiğine ve yaklaşık 15.000 nüfusa sahip olduğuna inanıyor. Şehrin, Puuc bölgesinin fiili başkenti olduğu MS 900’lerin başında olduğuna inanılıyor.

Şehir, kısa bir süre sonra, 1400 ve 1500’lerin ortalarında İspanyol fethinden sonra terk edildi. Yapıların asıl isimleri, yeni unvanları İspanyollar tarafından binalar hakkındaki inanç ve düşüncelerine dayanarak verildiğinden bilinmemektedir.

Birçok bina restore edilmesine rağmen, Uxmal Meksika’daki en büyük korunmuş kalıntıları içermektedir. Birçok yapı, düz eğimleri ve sazdan yapılmış çatı şekilleriyle dikkat çeken Puuc tarzında inşa edilmiştir.

Vali Sarayı, Uxmal’da görülecek en önemli şeylerden biri. Yaşamdan daha büyük olan bu platform, yılanların, maskelerin ve birçok tanrı figürünün resimleriyle oyulmuş, 320 metre uzunluğunda bir moza sahip.

Uxmal’da, Meso-Amerikan topunu oynamak için sıklıkla kullanılan büyük bir balo sahasını da ziyaret edebilirsiniz. Yapının çoğu zamanla bozulsa da, mahkemenin yanlarını ve topları tutmak için kullanılan halkaları hala görebilirsiniz.

Dikkat çeken bir diğer yapı da, Uxmal’daki ufuk çizgisine hakim olan Büyücü Piramidi. Yuvarlatılmış kenarları ve eliptik tabanı, onu Meksika’daki en eşsiz yapılardan biri yapar. Piramit, adını Maya tarihi boyunca söylenen çeşitli halk efsanelerinden alıyor.

6. Labna

Küçük, kompakt Labna kalıntılarının boyutunun sizi aldatmasına izin vermeyin. UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak bilinen bu Maya harabesi, en iyi Puuc tarzı yapılardan bazılarına sahiptir. Uxmal ile birlikte, Yucatan Yarımadası’nda kalan son Puuc sitelerinden biri.

MS 600-900 yılları arasında hüküm sürdüğü sırada, şehir sadece 4.500 kişilik bir nüfusa sahipti. Site, İngiliz kaşifler Stephens ve Catherwood tarafından 1842’de tökezleninceye kadar keşfedilmedi.

Labna’ya ulaştığınız anda, yaklaşık 400 metre uzunluğundaki iki katlı yüksek Saraydan geçeceksiniz. Mevcut en uzun Puuc yapılarından biri olarak kabul edilir. Saray ayrıca, duvarların içine yerleştirilmiş çok sayıda süslü oymaya sahiptir.

İçinde yürürken üzerine yaklaşan büyük bir Chac heykeli, Maya yağmur tanrısı bile var. Bununla birlikte, tüm site boyunca Chac maskelerini, özellikle de binaların kapılarını ve köşelerini bulacaksınız.

Labna ayrıca birkaç kutsal alana veya asfalt yollara da ev sahipliği yapar. Bu yollar şehri diğer köylere bağlar ve eski Maya medeniyetinin en gelişmiş özelliklerinden biri olarak kabul edilir.

En popüler sacbes, Saraydan süslü kemerlere veya “El Arco” ya kadar uzanır. Birçoğu, kemerin kentin girişinde durduğuna inanır. Bununla birlikte, yalnızca ana kamu meydanlarını birbirine bağlar.


SSS Meksika’da Maya Harabeleri

Meksika’da kaç Maya kalıntısı var?

Latin Amerika’ya dağılmış 4.400’den fazla Maya kalıntısı olması nedeniyle, Meksika’da bulunan pek çok Maya bölgesi bulunmaktadır.

En ünlü Maya harabesi hangisidir?

Chichen Itza, Meksika’daki en ünlü Maya harabesi ve kaçırılmaması gereken bir tanesi. En ünlü Maya harabesi olduğu için, günlük olarak çok sayıda ziyaretçi görüyor, bu yüzden bir araba kiralayıp otobüs turlarından kaçınmak için kendinizi sürebilirsiniz.

Hangi Maya ziyarete kalıyor?

Bu, Meksika’da nereye seyahat edeceğinize ve Meksika’da kendinizi sürmek için kiralık bir araca sahip olmanıza göre değişecektir. Meksika’daki yukarıdaki 6 en iyi Maya harabesinden birini seçerseniz, hayal kırıklığına uğramayacaksınız.

Hangi Meksika Maya harabelerini tırmanabilirsin?

Meksika’da hala tırmanabileceğiniz birkaç Maya kalıntısı var. Maalesef artık Chichen Itza’ya tırmanamazsınız. AMA Meksika’daki Maya harabelerini tırmanabilirsiniz: Koba Harabeleri ve Ek Balam.

Meksika’daki Maya harabeleri kaç yaşında?

Kanıtlar, Maya’nın yaklaşık 3000 yıl önce Maya harabelerini inşa etmeye başladığını gösteriyor.

Yorumlarınızı Bekliyoruz.

About admin

Check Also

Vatnajökull: Şelaleler, buzullar, ateş ve buz

Son zamanlarda buzullar için bir şeyler yapıyor gibiyim ve yardım edemem ama bunu sizinle paylaşmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir