Home / Kesinlikle Gidin / Cenotes: Mayaların büyüleyici yeraltı dünyası

Cenotes: Mayaların büyüleyici yeraltı dünyası

Henüz Meksika’yı burada Sophie’nin Dünyasında bırakmaya hazır değiliz. Bugün, yerin derinliklerinde bir baharda, yukarıdan parlayan güneş ışığında yüzmeye gideceğiz. Ve ormandaki büyülü mağaralara dalacağız. (Evet, öyle. Ben sığlıkta kalacağım, çünkü su ve ben biraz gergin bir ilişkimiz var.)

Ve bütün bu sihir nerede olacak? Cenevizlerde, orası orası. Doğa’nın kendine özgü büyüleyici lavaboları; yeraltı yaylarının yüzeyleri, anakaya çökmesi sonucu; burada Yucatan’da üretken.

İki tür cenote ziyaret edeceğiz: biri mağarada (aslında birçok mağarada) – ve biri açıkta, çatı tamamen oyulmuş, kireçtaşı duvarları birkaç metre derinliğinde. İki çok farklı deneyimler.

Yeraltı cenotları genellikle aşağıda görebileceğiniz şeffaf suya sahiptir. Açık havada olanlar, su güneş ışığına maruz kaldıklarından dolayı mavi-yeşil alg biriktirme eğilimindedir.

Zorlu Maya dünyasına açılan bir pencere

Mayalara göre, cenotes temiz su sağladı. Onlar ayrıca dini sembolizm ile doluydu; Bazılarının genellikle yeraltı dünyasına bağlı, aya bağlı ve tıp ve doğum büyükannesinin büyük tanrıçası Ix Chel.

İnsan fedakarlığı Maya kültüründe önemli gibi görünüyor – tanrılara hediye olarak. En sık kullanılan yöntemlerden biri kalbi hala yaşayan bir kurbandan koparmak veya dikkatini dağıtmamaktı. Sık kullanılan bir başka yöntem de kafa karıştırmaktı; kıyaslandığında pratik olarak insancıl görünüyor, değil mi? Kurban olan “kuzu” yu bir kaleme atmak da oldukça yaygındı. Boğulma düşüncesi benim için yönlendirilmemiş bir korku değil, umarım içeri girmeden önce öldürülmüşlerdir.

Arkeologlar, erkeklerde, kadınlarda, çocuklarda ve bebeklerde çeşitli cenotlarda çok sayıda kalıntı bulmuşlardır. Yucatán Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre, çocuklar muhtemelen satın alındı ​​veya yakalandı. Diğer mağdurlar, düşman askerlerini ele geçirmiş, tanrılara sunacakları oldukça yüksek bir fedakarlık niteliğindeki POW’lar olabilir.

Kafanızın içinden geçen bu rahatsız edici düşünceler sayesinde, cenotların merak uyandıran derecede güzel ve mistik olduğunu söylememe izin verin, bu nedenle Maya Meksika’yı ziyaret ettiğinizde güzergahınıza en az bir tane eklemeniz önerilir. Söylentiye göre, burada Yucatán Yarımadası’nda yaklaşık 6000 kişi var, bu yüzden bulmak zor değil. Aslında, çubuklarda takılmayı seviyorsanız, birinin üstüne bile girebilirsiniz. Bu garip deneyim hakkında daha fazla bilgi ve aşağıda Meksika’nın en ünlü cenotlarından ikisi.

Öncelikle, iki gözle yaklaşalım – daha doğrusu, yani su seviyesinden yaklaşalım.

Dos Ojos

Dos Ojos’ta, sarkıt ve dikitler içeren büyük mağaralar arasında dalış veya şnorkelle dalış yapabilirsiniz. Ve yarasalar! Bu muhteşem lavabodaki su kristal berraklığında, derin ve güzel mavidir. Playa del Carmen ve Tulum arasındayız ve burada iki tane cenot var, iki ojos400 metrelik bir geçitle bağlı.

82 km uzunluğundaki mağara kompleksi ve 28 cenot barındıran Sistema Dos Ojos, uzak ve uzaktaki dalgıçları kendine çekerek, yıl boyunca mükemmel 25 ° C sıcaklıkta heyecan verici damlaların tadını çıkarır. İşaretler sizi gösteriyor 1er OJO ve 2o OJO. Gözleri o sırayla görmeni tavsiye ederim. No 1 açık mavi, no 2 ise geniş, karanlık bir mağara ve en ilginç olanı.

Bu yoldan!

Dos Ojos’ta birkaç saat geçirdim (o zamanlar buradaki ormanlara dağılmış hamaklardan birine uzanıyordu) –

– su seviyesinden 100 dalgıç gördüm, hazırlandı ve su altında da birkaç tane gördüm. Görünürlük birinci sınıf ve sudaki fener ışınlarını gördüğüm için çocukça heyecanlandım. Ayaklarımın hemen yanında yer alan bir bilim kurgu filmi gibi hissettim. Ooohhh!

Suda benden biraz daha cesursanız (ve inanın bana, bu pek de gerekmiyor), iki gözü birbirine bağlayan sualtı geçidinden geçebilirsiniz. Cesur mu bile? Buradaki en derin sualtı geçidi 118 metre aşağıdadır. Burada ayrıca kuru mağaralar var. Ve mozzies.

Dos Ojos uygulamaları

Dos Ojos, Otoyol 307’ye yaklaşık 3 km uzaklıktadır (Tulum’dan Playa del Carmen’e üçte biri, yaklaşık 20 km uzaklıktadır). O olduğu Burada orman yolu boyunca yürümek mümkün, ancak bir jaguar – veya bir panter veya başka orman canlıları ile karşılaşacağınız için muhtemelen istemezsiniz. Muhtemelen bizden, bizden daha çok korkuyorlar. Ama hala…

Oraya taksi ile, colectivo (paylaşılan taksi), özel bir şoförle veya kendi başınıza gidebilirsiniz. Meksika’nın bu bölgesindeki trafik basit ve kolay görünüyor; Araba kullanmakta tereddüt etmem – aslında, bir dahaki sefere Yucatán’da bir yolculuğa çıkmayı düşünüyorum.

Dos Ojos’un çalışma saatleri 0800 – 1700; Bir saat kadar kendin için bir yer istersen, oraya 0800 de ulaş. Giriş ücretleri, bölgeyi ziyaret etmek istediğiniz diğer kaç tane mahzene bağlı olarak değişebilir. 350 Peso ödedim (yaklaşık 18 USD / 16 EUR). Tulum, Playa del Carmen, Cancun ve Riviera Maya’dan organize turlar da düzenlenmektedir.

Girişin yanında bir restoran var. Cenevre’ye yakın yerlerde küçük bir dükkan, temel tuvaletler ve değişim tesisleri bulunmaktadır. Dolaplar, can yelekleri ve şnorkelli yüzme malzemeleri kiralanabilir. Yaşam korumaları dolaşıyor; benim genel izlenimim, güvenliğin ciddiye alındığı.

Tavsiye numero 1: Böcek ilacı! Kuru mağaralar arasında sürünen birkaç saat beni alnımda ve gözlerimin altında mozzie ısırıkları (ya da benzer bir şey, asla bulamadım) bıraktı, sağ gözlerimden, artı bir bacağından 51’i (evet, saydım).

IK-Kil

Cenote Ik-Kil. Bitkilerin yarattıkları tepeden suya kadar uzanan dramatik etkiyi seviyorum. Kutsal alan gibi geliyor. Ve böylece, çok güzel.

Ik-Kil, Chichen Itza’nın yanında. Bu antik Maya kentine bir tur attığınızda, Cenote Ik-Kil’de bir durak dahil edilmiş olabilir. Bu şekilde yapmayı tavsiye etmem, zira yüzmek ve yeri keşfetmek için çok sınırlı bir zamanınız olacak ve burası zaman gerektirir. Çok havalı!

Buradaki Ik-Kil’deki sular kutsaldı, bu yüzden kurban alanlarından biriydi. Daha pragmatik bir notta, suya inen çok kaygan basamaklar vardır. Cenevre 40 metre derinlikte ve 60 metre çapıyla, en azından şu anda düşük sezonda oynamak için yeterli alana sahip olacaksınız.

Burada, çatısı açık ve güneş ışığı asma üzümlerin arasından akarken, yerin 26 metre altındayız. Muhteşem nokta! Sadece git!

Ve atla! İnsan kemiklerinin dibinde bulunduğunu boşver.

Not: yerden atlamayın! Bunu yaparsanız, bir uyarı işareti ‘yetkililere götürüleceğini’ söyler, bu yüzden düşünmeyin bile. Ancak sırasıyla 3 ve 6 metre yüksekliğindeki atlama platformlarından atlayın. Veya iki merdivenden birine inin.

Ik-Kil uygulamaları

Ik-Kil, Chichen Itza ve Valladolid arasındaki 180 numaralı otoyolun yakınında, Chichen Itza’ya yaklaşık 2 km ve Valladolid’e 40 km uzaklıktadır. Yine, ulaşım seçenekleri bol: kendi araba, otobüs, taksiler, colectivos.

Çalışma saatleri 0900 – 1700; tur otobüslerinden kaçınmak istiyorsanız erken ya da geç en iyisidir. Giriş ücreti, çocuklar için yarı fiyat olan 80 Peso (4 USD / 3,5 EUR).

Bu cenote temiz ve havadar değişim tesisleri ve tuvaletler ile çok iyi gelişmiş tesislere sahiptir. İki restoran ve birkaç dükkan / snack bar bulunmaktadır. Yakınlarda bir huzur ve sakinlik ve vahşi orman yaratıkları istiyorsanız, tesis bünyesinde bir bungalov oteli bile bulunmaktadır.

Dolaplar, can yelekleri ve hatta havlular her biri 30 pezo için kiralanabilir (1,5 USD / 1,3 EUR). Sığ bir alan yoktur, ancak ara vermek istediğinizde asmanız gereken ipler. Ya da sadece genel olarak. Ayrıca, can siperleri görevdedir – güvenliğiniz için ve hiç kimsenin çok cazip asma bağlarına dokunmadığından emin olmak için.

Bonus: Bir cenote… bir barda?

Tulum’da bir dalış barı olan Clan-destino’nun tam ortasındaki bir şapşalın içinde, etrafı sarhoş hissetmek için etrafını saran koltuklarla dolu bir Maya lavabo bulacaksınız. Cenote de las Vírgenes, buna diyorlar – Bakirelerden Cenote.

Ve bu sizin için yeterince boş değilse, cenote üzerinde bir salıncak ve bir kitch avize var. Naffer bile olsa karaoke var. Şarkı söyleyemiyor musun Mezcal evi, her türlü engellemeyle ilgileniyor.

Menü ağırlıklı olarak burgerlerden oluşuyor. Yiyecekleri denemedik, ama içecekler iyi. Ancak, cenote ana çizimdir. Böylece yüzmek, sallanmak, yemek yemek ve içmek için gelebilirsiniz.

About admin

Check Also

Vatnajökull: Şelaleler, buzullar, ateş ve buz

Son zamanlarda buzullar için bir şeyler yapıyor gibiyim ve yardım edemem ama bunu sizinle paylaşmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir