Home / Kesinlikle Gidin / Macera Güneydoğu Alaska Seyir

Macera Güneydoğu Alaska Seyir

UnCruise Balina İzlemeAlaska’nın diğer ABD eyaletlerinden daha fazla kıyı şeridi var, bu yüzden RV’yi keşfetmekle dört hafta geçirmemize rağmen, denize girmek zorunda olduğumuzu biliyorduk! Ancak bazı büyük “cruise” gemileri yapmak istemedik; sürdürülebilirlik ve maceraya odaklanan bir şirket arıyorduk. Bilet UnCruise oldu. Güneydoğu Alaska’da boğulma dolu, buzullar, balina gözlemciliği, kayak, kayakçılık safarileri ve yağmur ormanlarının çalılıklarını çalma gibi bir düzineden fazla rotaya sahipler, bu yüzden yanlış gidemedik. Glacier Bay Ulusal Parkı’nı ve Alaska’nın ilk başkentini keşfetmek istediğimizi bilerek, yedi gecelik 500 kilometrelik bir yolculuk olan Kuzey Geçitleri ve Glacier Bay Rotası ile gittik. Size bu geziden bahsetmekten heyecan duyuyoruz, ancak çoğu seyahat blogundan farklı olarak nereye gittiğimizle ilgili değil. Macera turu Güneydoğu Alaska, anı yakalamak ve vahşi yaşam manzaraları, güneş ışığı ve pürüzsüz yelken turları için dönüyor. Macera açılsın!

Sitka: Alaska’nın İlk Başkenti

Sitka Alaska'nın En İyisi
Yolculuğumuz tarihi Sitka’da başladı – Rusya’nın ilk başkenti ve Alaska’nın ilk başkenti. Su birikintisi atlama uçağımızdan çıktık ve dostça bir yüz UnCruise işaretiyle doluydu; bizi Westmark otele götürüp götürdü ve yol boyunca eğlenceli yerel gerçekler verdi. Sitka’nın ABD’deki en büyük şehir olduğunu biliyor muydunuz? Ayrıca sekiz ulusal tarihi simge yapıya sahiptir. Kasaba, Tlingit Yerli Amerikalıları, Rus sömürgecileri ve doyurucu Alaska balıkçılarından büyüleyici bir kültür karışımıdır. Şehir merkezinde yürürken, görkemli soğan kubbesi katedrali, katlanmış Totem Meydanı ve Pioneer Bar’ı geçtik. Müvekkillerin lastik botlarla süslendiği ve harcama alışkanlıklarının günün yakalanmasına bağlı olduğu harika bir dalış. P-Bar (yerel halkın dediği gibi) çok kültüreldi, ancak daha yoğun bir şey için, Sitka Ulusal Tarihi Bölgesi’ni gezdik. Totem Patikası, körfezin ılıman yağmur ormanlarında bulunur ve ağaçlarla harmanlanmış Tlingit ve Haida oymalı direklere sahiptir. Sitka’yı günlerce keşfedebilirdik (bizim kalmak bir video görmek) ama MV Wilderness Explorer arıyordu.

UnCruise Sefer Gemimiz

UnCruise Wilderness Explorer49 diğer yolcunun yanı sıra, gizli gemimize bindik. 182 feet uzunluğunda, Wilderness Explorer fiyortlara girmek, adaların etrafını sıkıştırmak ve büyük yolcu gemilerinin sadece hayal ettiği büyük yerlere gitmek için mükemmel bir boyut. Personel bizi birer birer gemiye getirdi, isimlerimizi öğrendi ve evde kendimizi doğru hissettirdi. Şampanya yüzünden, keşif liderimiz Mareth bizi mürettebatla tanıştırdı; bu, bir dizi müthiş biyolog, kinolog, mühendis, kaptan, şef, doğa uzmanı ve sertifikalandırılabilir maceracı. Kaptan bizi her zaman tekerlekli sandalyede takılmaya davet etti, barmen susamamıza asla izin vermemeye yemin etti ve lider görevlisi bizi büyük ya da küçük herhangi bir isteğimizle gelmemiz için teşvik etti. Haftanın nasıl akacağını öğrendik… her sabah ve öğleden sonra gemi dışı maceralar oluyor, mükemmel yemekler tüm gezileri düzenliyor ve spa küveti her zaman hazır. Programla hemen anlaştık.

Tongass Ulusal Ormanı’nı Bushwhacking

Tongass Ulusal Ormanı YürüyüşüOkyanus rotamız kuzeye Alaska Körfezi, İskender Takımadaları ve İç Geçit tepesinin üstünden geçti, ancak yol boyunca uzanan sahil aynı etkileyiciydi. Tongass Ulusal Ormanı, tüm Kuzeybatı Pasifik kıyı şeridini yönetir ve dünyanın en büyük ılıman yağmur ormanı olmasını sağlayan Güneydoğu Alaska’yı batırır. Bu değerli manzara ağaçların bulanıklaştırılmasına izin vermek yerine, rehberler az sayıda ayak basan yerlerin keşfedilmesi için günlük dolaba yol açtı. Sitka lahanası üstüne ve altına tırmanır, meyveler için çalılar arasından süzülürüz (bir düzine kadar yenilebilir çeşit!), Hayvan izlerini takip eder ve köpek sopasının güzelliğini inceleriz. Tongass, belki de en hayati som balığı olmasına rağmen inanılmaz bir vahşi yaşam çeşitliliğine ev sahipliği yapıyor. Milyonlar nehirlerinde doğar ve onları aldığımız her yürüyüş ve kayıkta gördük. Bir funda, kademeli bir şelalenin ortasında durduk ve etrafımızdaki büyük somon sıçradı! Tongass’ın çalınmasından daha fazla fotoğrafa bakın.

Kürek Sporları

Macera Güneydoğu Alaska SeyirSabah çalındıysak, öğleden sonra bir kayık veya SUP seansı ile yin ve yang maceralarını başarabiliriz. UnCruise deneyiminin kalbi, küçük gemilerle keşfetmek, deniz yaşamına yaklaşmak ve okyanus sisi hissetmek. 8 yaşındaki ve 83 yaşındaki bir çocuk da dahil olmak üzere herkesin rahat olmasını ve eğlenceyi kaçırmamasını sağlamak için bir yönelim yapıyorlar! Tecrübeli doğa bilimcilerinin kel kartalları, denizanası şapırtılılarını, utangaç liman mühürlerini görmeye ve gelgit kollarında gezinmeye yardımcı olduğu rehberli kürek oturumlarına katıldık. Ayrıca size çağrılan her yeri keşfedebileceğiniz açık kürekler de vardı. Mike ve ben kendi başımıza kayak yapıyorduk ve nehirde bir balık avı gördük! Asla kürek şansını kaçırmak istemezsin, çünkü ne bulacağını asla bilemezsin.

Mutfak ve Kokteyller

UnCruise Adventures YemekleriGünümüzün Güneydoğu Alaska’da gezinti maceramızı bitirdiğimizde, iyi bir yemek kazandığımızı hissettik ve kesinlikle aldık. Yemekler üç öğündü ve her zaman sürdürülebilir deniz ürünleri ve onboard pasta şefinden inanılmaz bir tatlı sundu. Organ olarak bile acıkmadık. Portobello bifteği, Tayland körileri, biber dolması, pesto gnocchi ve doyurucu çorbalar özel menümüzden sadece birkaçıydı (ve glutensizleri de mutlu ettiklerini biliyoruz). Gıda atıkları ve plastik kullanımında ne kadar dikkatli olduklarına da gerçekten saygı duyduk. Şişelenmiş su ve hatta konserve içecekler yok, gördüğümüz tek paketleme granola bar rezervleriydi. Herkese doldurulabilir bir metal su şişesi ve serbest akan bir Alaska bira musluğu verdiler. Söyleyebildik mi, tek içebileceğiniz şey bu mu? Happy hour her gece özel kokteyller ve istediğiniz zaman özel bir bardan istediğiniz herhangi bir şeyi sunar. Balık gibi içmeyi teklif etmiyoruz, ancak nikel ve karartılmış hissetmemek veya haftanın bar sekmesinden korkmak güzel.

Balinalar ve İllusive Bubble-net Besleme

İkinci geceki yemekten sonra, interkomdaki kaptanı duyduk, “sancak tarafındaki kambur balina!” Alacakaranlıktaki bir balinanın gözünde ayın üzerindeydik… ne olacağını bilmiyorduk. Hafta boyunca 40’tan fazla balina gördük, orcas podu ve tüm balina gözlemleme deneyimlerinin görkemi … kambur baloncuklu yemleme !!! Bu, dünyadaki sadece birkaç yüz balina tarafından bilinen ve en çok Güneydoğu Alaska’da görülen öğrenilmiş bir davranıştır. Dünyanın en derin buzul oyma fiyortu ve bu anlayışlı balinaların en gözde mekanı olan Chatham Boğazı’na girdik. Kaptan, masal tabelasını gördü, çalkalama suyunun etrafında dolanan düzinelerce kuş ve hemen sabahın yolunu pencereden fırlattı. Mürettebat hidroliği denize indirdi ve kamburları aradıklarını dinledik. Yedi balina “kooperatif besleme” vardı, bir balık okulu çevreleyen, bir miktar “baloncuk” unu süzüldü, ardından aynı anda tek bir dramatik baskın halinde yutmak için ağızları ağrılı bir yüzeye çekti. Bu fenomenin nasıl oynandığını görmek için bu videoyu izleyin; bir kez değil, dokuz kez !!! Daha fazla fotoğraf için bu galeriye göz atın

Bahşiş: Dünyanın herhangi bir yerinde bir balina gördüğünüzde, vatandaş bir bilim adamı olun ve bu kar amacı gütmeyen, deniz memelilerini inceleme ve koruma çabaları ile fotoğraflarınızı HappyWhale.com’a gönderin. Fluke fotoğraflarımızı gönderdik ve bir eşleşme oldu! Artık kambur arkadaşlarımızın nerede olduklarını, sağlıklarını ve mutluluklarını takip edebiliyoruz.

UnCruise Geceleri

UnCruise EğlenceHer gece kutlayacak bir şeyimiz olduğunu hissettim … bol miktarda ağ beslemesi, akarsularda balık avı ayıları ve beş gün düz güneş ışığı. Akşam yemeğinden sonra, bar hala tekmeleyecek ve akşam eğlencesi başlayacaktır. Fantastik dersler — glasyoloji, balıkçılık endüstrisinin sırları, vahşi yiyecek arama 101’e kadar her şey – şaşırtıcı derecede iyi bir yetenek şovu ile birlikte hazırlandı (Rehberimiz Ben, Jason Mraz’dan daha iyi gitar çaldı ve gitar çaldı!). O zaman oyun oynamayı, jakuziye girmeyi ve kuzey ışıklarının gökyüzünün etrafında dolanmasını izlemeyi sürdürürdük (yaz aylarında onları görebileceğinizi kim bilebilirdi ki ?!)

Somonun Olduğu Yerlerde Ayılar Var

Saklı düşme somon kuluçkahaneSomon yetiştiriciliğindeki eğitimimize devam etmek ve bu balığın Alaska’lılara olan önemini Hidden Falls Kuluçkahanesine gittik. Her yıl 1,6 milyon somon gelip toplam 180 milyon yumurta bırakıyor, ancak sadece% 1’i hayatta kalıyor. Kuluçkahane, balıkları 24 saat boyunca tatlı suya kanalize eder, daha sonra el ile yumurtaları ve spermleri üremek için kaynaştırır. Ama önce somon balığı kuluçkahaneye yapmak zorunda. Deniz aslanları ve ayılar, balıkçılık ağzında takılmayı ve öğle yemeği büfesinin tadını çıkarmayı sever. Bu umudu duyduk ve tek bir ayı bile görmek için parmaklarımızı çarpıştık – bir tanesini sadece balık merdivenine asmak ve sakar pençeleriyle avlanmayı öğrenen iki yavru dahil 19 tane gördük! Gerçekten inanılmaz. İyi haber şu ki, bol miktarda somon balığı var, birçoğu yumurtlamaya çalışıyor ve bebekleri açık denizde bu yaşam döngüsünü devam ettirebilecek kadar büyük olana kadar kuluçkahanenin güvenli limanını kullanıyor.

Inian Islands için Skiff Safari

Macera Güneydoğu Alaska SeyirDeniz adaları, yemyeşil adacıklar ve buzullarla kaplı Fairweather Range ile çevrili olan Adalar’da uyanmak, her gün yeni bir manzaraya uyanmanın güzelliğini fark ettik. (Kampçıyı neden sevdiğimize benzer, ama burada bir başkası araba kullanıyor ve yemek yapıyor!) Bu takımadalar deniz yaşamı ile kesinlikle çarpıcı ve zengin, bu yüzden kayaklar daha fazla yer kaplamanın ve aksiyona yaklaşmanın en iyi yolu. İlk birkaç dakika içinde bir balina gördük ve sonra hiç durmadan karşılaşıyorduk… yüzlerce karabatak, yıldız deniz aslanı kolonisi, karnında bebeği olan sırtüstü yüzme yapan bir su samuru. Mike, kayak pisti safarisini o kadar sevdi ki, öğleden sonra bir tur boyunca geri döndü, ben de George Island’daki II. Dünya Savaşı kanonuna kendinden rehberlik eden bir yürüyüş yaptım. Hiçbir yerin ortasında böyle bir kalıntıya rastlamak biraz çılgınca, ama özellikle bu ayısız adada herhangi bir yöne bakma ve kendimi deniz yığınlarıyla plaj koyları yapma şansını sevdim.

Glacier Bay Ulusal Parkı

Adventure Cruising Glacier Bay Ulusal ParkıBüyük final için, Glacier Körfezi’nin 3.3 milyon dönümlük UNESCO dünya mirası bölgesine gittik. Şafakta kendi park korucumuzu aldık ve bize peyzaj ve vahşi yaşam karşılaşmaları boyunca rehberlik etti. Yorumunu eğlenceli ve bilgilendirici tutarken, hızla geri çekilen buzullar konusunda çok gerçekti ve bu parkın sonsuza dek eski buzuna sahip olamayabileceği konusunda çok gerçekti. Bizi çok etkileyen ilk gerçek, Glacier Körfezi’nin yalnızca 250 yıl önce bir koy olmasıydı; Geçilmez bir buz duvarıydı ve şimdiden 65 mil içeride yelken açabilirsiniz. Her ne kadar umutsuzluktan ziyade, bu inanılmaz güzelliği takdir etmek için biraz zaman ayırın ve bunu çevre yönetimine ilham vermek için kullanın. Bunu, bütün gün güvertede geçirilen ve harcadığımız, düzinelerce buzulla göz kamaştıran, orca balinaları gören ve Marjorie’nin güzelliğini kızaran, gözlerimizin önünde çatlayan, inleyen ve kaybolan devasa bir sulak buzulu olarak almadık. Büyük mavi buz topaklarını susturdu ve alkış toplayan top mermileri fırlattı. Böylesine mükemmel bir haftadan sonra, yapacak bir şey kalmadı, güneşte bir kadeh şampanya ile güneşlenin ve gitarla birlikte mutlak bir mutluluk haliyle şarkı söyleyin.

Çevre Yönetimi, Gemiye Girin!

Glacier Bay gün batımında
Alaska değerli bir yer ve çevreci olanı içimizde karıştırdı. Mevcut seyahat, bu seyirle aynı ay, Tongass Ulusal Ormanı’nı, yaşlı ormanların kütüklenmesini önleyen bir yasa olan “Yolsuz Kural” dan muaf tutma planını açıkladı. Alaska Koruma Vakfı bu geri dönüşle mücadele etmek istiyor ve davalarını 100 $ ‘lık bağışla desteklemekten mutluluk duyduk. Ziyaret ettiğimiz alanlar doğrudan tehdit altında olsun veya olmasın, yapılması gereken her zaman koruma çabaları vardır. Yaptığımız her kampanyada (SLO CAL için çalışmalarımıza bakın), harika çevresel nedenlerin altını çizer ve kazancımızın% 5’ini keşfettiğimiz yerlere geri veririz. Güneydoğu AK’ya katılmak için Juneau Icefield Araştırma Programına 100 dolar bağışta bulunduk ve HappyWhale vatandaşı bilim programına katılmamıza devam edeceğiz ve Alaska’yı doğduğu vahşi yer olarak tutmak için bize katılacağınızı umuyoruz. Ayrıca kova listenizden “Cruising Alaska” yı kontrol ettiğinizde UnCruise gibi küçük bir sürdürülebilir tur operatöründe yaptığınızı da sorarız. Yolcu Gemileri Birliği’nin Yeşil WATERS programında, yakıt tüketimini azaltmak, içilebilir su tasarrufu yapmak, atıkları ve tek kullanımlık plastik maddeleri sınırlamak, enerji tasarrufu yapmak ve İzinsiz Bırakmak için çok çalışmak üzere yer alıyorlar. Ayrıca bu adamlar nasıl eğlenileceğini biliyor.

Güneydoğu Alaska’da macera turu yapmak ya da UnCruise’un diğer düzine bölgelerinden (Galapagos, Hawaii, Meksika, vb.) Herhangi birini keşfetmek istiyorsanız, rezervasyon temsilcinize bu kodu söyleyerek 200 $ indirim alabilirsiniz: HONEY200AK (PS Bu, misafir sadakati ile birleştirilebilir. , arkadaşınıza bakın ve diğer indirimler)

Yorum bırakmayı unutmayın.

About admin

Check Also

Vatnajökull: Şelaleler, buzullar, ateş ve buz

Son zamanlarda buzullar için bir şeyler yapıyor gibiyim ve yardım edemem ama bunu sizinle paylaşmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir