Home / Kesinlikle Gidin / Vatnajökull: Şelaleler, buzullar, ateş ve buz

Vatnajökull: Şelaleler, buzullar, ateş ve buz

Son zamanlarda buzullar için bir şeyler yapıyor gibiyim ve yardım edemem ama bunu sizinle paylaşmak güzel millet. Neyse ki, bolca yaşadıkları dünyanın bir yerinde yaşıyorum; Sadece Norveç’te değil, bazı komşu ülkelerimizde de.

Langjökull buzulunun içinde yürümeyle ilgili bu yazımda kısaca İzlanda’nın en büyük ve Avrupa’nın ikinci en büyük buz örtüsü olan Vatnajökull’a atıfta bulunuyorum. Süresi dolmak üzere olan Eurobonus puanlarını kullanmaya istekli (SAS’ın hava mili sürümü), biraz baskıcı İskandinav yaz sıcağından kısa bir kaçış için dolaşıyorum (evet, doğru okudunuz). Ve yakında, UNESCO’nun yeni dünya mirası listesindeki donmuş beyaz devi görüyorum. İşaretler açık, değil mi? Vatnajökull’a git, evren diyor. Ve ben kimim ki, kozmosla kavga edeceğim. Tabii ki bana katılacaksın. Viking atalarımın yaptığını yapıp batıya gidelim.

Zamanın bir sonucu yok

UNESCO’nun yazısındaki bu cümleye özellikle ilgi duyuyorum:

Mülkün ana kayası çoğu bazaltiktir, en eskisi yaklaşık 10 milyon yıl önce patlak vermiştir ve en yenisi 2015 yılındadır.

10 milyon yıl önce, 4 yıl önce, yan yana. Yine, ne kadar tutarsız zaman olduğunu hatırlattı.

Zamanın diyarına (ya da en azından zamanın varmış gibi yapmamız gereken yere), oynayacağımız sadece bir günümüz var. Vatnajökull bir kuyruklu 8 300 km kapsar2! Bazı ağır iş öncelikleri sıralanmıştır. Ama bu geniş, donmuş çölde nereden başlamalı?

Buzullar! Onlar verildi. James Bond gibi bir buzul lagününde kaymakla, şimdi bu bir bonus olurdu. Bir ya da iki şelaleye de yaklaşalım; doğanın en sevdiğim özelliği ve İzlanda’nın bazı güzelleri var. Reynisfjara, güzergah üzerinde de olmalı: Kuzey Atlantik’in gücüne saygısızlık etmek için her yıl birisinin denizden sürüklendiği korkutucu plaj. Kötü bir fikir!

Biraz daha araştırma ve Jökulsárlón lagün ve Svinafellsjökull Buzulu iyi seçenekler olarak ortaya çıkıyor. Buradaki en iyi fotoğraftaki muhteşem lagün olan Jökulsárlón ile başlayacağız.

Jökulsárlón

Vatnajökull, on volkandan az olmamalıdır; bunlardan sekizi buzulların tepesinde. Buradaki buzullar (her yerde olduğu gibi) ne yazık ki geri çekiliyorlar ve eriyen buzlar gölleri yaratıyor. Jökulsárlón, Vatnajökull Milli Parkı’nın kenarındaki, 1970’lerden bu yana dört katına çıkan, geniş ve sürekli büyüyen buzul gölüdür.

Bu buzdağlarından bazıları 20 – 30 metre yüksekliğindedir. Aklım yardımcı olamaz ama zamanda geriye bir asır atlar. Seninki de belki? 1912’deki bir nisan gecesine, Nova Scotia’nın doğusundaki 700 deniz mili. Neyse ki, Jökulsárlón’daki buzdağlarının, gözle görülür hızda çalışan küçük bir teknede gün ışığında görülmesi ve kaçınması kolaydır.

Bu buzul sahneleri aşina görünüyorsa, onları Tomb Raider’de görmüş olabilirsiniz. Belki de James Bond’un buralarda bir Öldürmek ve Başka Bir Günde Öldürmek görünümünde gördüklerini gördünüz. Batman de buradaydı. Hollywood yapımcılarını suçlayabilir misin? Daha yakın bir zamanda, Amazing Race burada çekildi.

Olabildiğince su üzerinde olmak isterdim, bir amfibi tekneye katılırım. Buzdağlarını ilginç bir şekilde kapatırken, Ben denemem için bin yıllık buz parçalarını keser. Teşekkürler, sadece bakmakta ve dondurucu bitlere kısa süreliğine dokunmakta iyiyim.

İzlanda’da serbest olan tek şey: bu 1000 yıllık buz. Ve Ben’in gülüşü.

Diamond Beach

Jökulsárlón’un hemen yanında, Diamond Beach var. Neden elmas? Siyah volkanik kuma yakından bakarsanız, neden olduğunu göreceksiniz. Buzdağları bu buzul ovasının üzerinde karaya çıkmış, küçük mücevherleri parıldayan yerlerde bırakmıştır. Eğer takılırsan, mühürleri de görürsün. Ve orcas incelikle süzüldü.

Svinafellsjökull

Yapımında bir felaket?

Vatnajökull Ulusal Parkı’nın en güneyindeki Svinafellsjökull Buzulu, sınırdaki dağdaki çatlaklar sonucunda herhangi bir zamanda çökebilir. Kırılmalar, kayaya olan desteği kaldırdığı için geri çekilme / daralma buzulundan kaynaklanır. Buna karşılık, buzul daralması küresel ısınmadan kaynaklanıyor. #zincir reaksiyonu

Skaftárhreppur

Yol boyunca bu ilginç kaya, sadece orada durmak gibi. Skaftárhreppur, Katla UNESCO Global Geopark’ın yanı sıra Vatnajökull Milli Parkı’nın bir parçasıdır. Her yerde büyüleyici jeoloji ve manzara.

Reynisfjara

Tamam, öyleyse Reynisfjara’dayız. Giant’ın Causeway’e olan benzerliğini biraz daha batıda, İrlanda’da fark edin. Volkanik patlama sonucu oluşan bazalt sütunları aynıdır. Bildiğim kadarıyla, Reynisfjara’da hiçbir dev birbirine meydan okumamıştı. Ancak bu, folklorun olmadığı anlamına gelmez. Bolca.

Orada denizde kayalık, fallik yığını belirle? Bu Reynisdrangar, etkileyici kaya oluşumları, bazıları Thrones Game’de (7. sezon, Eastwatch-by-the-Sea, deniz tutkunları için). Şimdi, bu büyük bazalt sütunlar, gemileri okyanustan kıyıya çekmeye çalışan trollerdi. Çok akıllı değil, bu troller; gece geç saatte gittiler; ve şafak kırıldı, yükselen güneşe baktılar ve taşa döndüler. Biraz Lot’un karısına benziyor.

İçeride bir kuş gözlemcisi var mı? Bu manzara özellikle deniz kabarıkları ve guillemotlar olmak üzere birçok deniz kuşuna ev sahipliği yapmaktadır. Dürbünü getir, ama bazaltına tırmanma! Bu, Reynisfjara plajında ​​yapmamanız gereken birçok şeyden sadece biri. İnsanların dinlemesi değil.

Unutma, korkutucu bir sahilden bahsetmiştim. Reynisfjara ile karıştırılmayacak. Yine de, kaçınılmaz olarak, insanlar boğuluyor, tavsiye almıyorlar. Tahmin edilemeyen dalgaların ne zaman üzerinize girip sizi buz gibi soğuk Norveç Denizi’ne sürükleyeceğini bilmeden çok uzağa gidiyorlar. Burada huzurlu görünüyor, değil mi? Kanmayın. Spor ayakkabı dalgaları ayrık bir saniyede sizi kapar ve altını çizer. Buradaki denize sırtınızı dönmeyin millet, buna değer selfie yok. Ve şu kelimeleri hatırlayın: spor ayakkabı dalgaları!

Gördüğünüz büyük açılış, Hálsanefshellir mağarası, başka bir tehlike noktası. Burada doğurarak doğanın gücünden kaçabileceğinizi düşünmeyin. 2013 yılında mağaraya 100 ton bazalt sütun çökmüştür. Oysa insanlar burada kamp yapıyorlar. Darwin Ödülleri demeye cazip oldum. Sanırım az önce söyledim.

Buradaki her yerde tehlike gözlemleniyor, o yüzden yüzmeyin, denize yakın kumların etrafında tekme atmayın ve kaya çığlarına dikkat edin; Sonuçta, burası uğraşmak istemediğiniz bir yer. Ve aptal olmak için hiçbir bahane yok; her yerde uyarı işaretleri var. Son turist ölümlerini hesaba katarak, sağ köşedeki uğursuz kanadına bakın.

Şelalenin kovalanması

Gün, ılık bir İskandinav gecesine girerken, su düşme zamanı. Ve iki çarpıcı bulduk, Skógafoss ve Seljalandsfoss. İkisi birbirinden yarım saatlik bir mesafede. Her ikisi de 60 metre aşağı basamaklı.

Skógafoss: sprey, gökkuşağı ve hikayeler

25 metrede, Skógafoss daha geniştir. Gerçekten yaklaşıyoruz ve iç içe geçmiş deniz kuşlarını geçerek, 527 dik merdivene çıkarak yukarı çıkıyoruz. Bizi oradaki küçük görüntüleme platformunda görebiliyor musunuz? 25 metre su, çoğu zaman gökkuşağı anlamına gelen çok fazla sprey anlamına gelir!

Rasi’nin gizli ininde sandık

Skógar şelalesi altında

Oraya giriş yapan kişiyi ödüllendirir

Sonsuz zenginliklerle, büyük ve küçük

Sonsuz zenginlik, büyük ve küçük? Hikaye nedir? Sormana sevindim. Ve işte gidiyorsunuz:

Þrasi Þórólfsson’lar, bir çağlayanın arkasında altın dolu bir sandığı saklayan bir Viking yerleşimcisi ve deviydi. Uzun süre bu göğsün bir ucu şelalenin içinden görüldü. Oh, ne bir günaha olmalı! Üç yerel, göğsün kenarındaki demir halkadan bir kanca yerleştirerek onu almaya çalıştı. Yüzüğü sertçe çekerek, tek başlarına yüzüğü gevşetmek oldu. Hoşçakal hazine. Açgözlülük seni hiçbir yere götürmez, başarısız girişimlerinden sonra düşünmüş olmalılar. Yüzüğü kiliseye versen iyi edersin. Ve böylece yaptılar.

Sen ve ben yüzüğü yakındaki Skógar kasabasındaki Skógasafn müzesinde görüyoruz.

Ayrıca yakındaki Fimmvörðuháls Geçidi, İzlanda’nın en ünlü yürüyüş parkuru, Skógá nehri boyunca 22 kilometre uzunluğunda, Mırdalsjökull ile Eyjafjallajökull arasında ve Þórsmörk Vadisi’nde sona eriyor. Burada çarpıcı, çarpıcı doğa ve daha fazla şelale.

GÜVENLİ OLUN: Fimmvörðuháls Beş-kilometre taşlı sırt anlamına gelir ve bir sırttan geçeceksiniz. Sadece mayıs ayının ortasından eylül ayının ortasına kadar yürüyüş yapabilirsiniz. Burada hava durumu tahmin edilemez olabilir ve patikalar zor ve kafa karıştırıcı olabilir. Böyle bir doğa! İnsanlar sırt geçerken öldü. Bu rotaya kendi başınıza giderseniz, hava durumunu kontrol ettiğinizden ve seyahat planlarınızı bildiğinizden emin olun. (Www.safetravel.is/travel-plan’da kayıt yapın).

Seljalandsfoss: güç ve güzellik

En sevdiğim İzlandalı şelale Seljalandsfoss.

Yaklaşık 10 yıl önce dünya çapındaki hava trafiğini bozan küçük volkan Eyjafjallajökull adını hatırlayabilirsiniz; kendi Facebook sayfasına sahip olan volkan. (Aslında, her ikisi de 24000+ hayranı olan en az iki Facebook sayfası olduğunu görüyorum. Bu ateşli bebekten bir iki şey öğrenebiliriz.)

Eyafjallajökull, Seljalandsfoss’u besleyen nehrin başlangıç ​​noktasıdır. İlginçtir, bu şelale hakkında gerçekten özel olan şey, arkasından yürüyebilmenizdir. 360 ° görünümler. Tabii ki sadece o değil; Burada da, şelalelerin arkasındaki vatanda yürüyebiliyorum. Ama bu gördüğüm en muhteşem şey. Seljalandsfoss gücü ve güzelliği her açıdan yayar.

Su geçirmezler burada iyi bir fikir, ıslanacaksınız. (Hiçbiri yoktu ve yarı sırılsıklam oldum. Her damlaya değer.)

Yol boyunca genel peyzaj

Sonunda, Reykjavik’e geri dönerken yol boyunca bir parça porno daha. Bu, 11:00 temmuz.

About admin

Check Also

Cenotes: Mayaların büyüleyici yeraltı dünyası

Henüz Meksika’yı burada Sophie’nin Dünyasında bırakmaya hazır değiliz. Bugün, yerin derinliklerinde bir baharda, yukarıdan parlayan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir